Trendy 2023 w aranżacji przestrzeni wokół domu. Szarości i ekologia w modzie!

 


 


Duże formaty płyt, geometryczne i ekstrawaganckie kształty, elementy pełne, ażurowe i ekologiczne, a prawie wszystkie utrzymane w odcieniach szarości lub beży. Podpowiadamy, na jakie „klasyki” i nowości warto zwrócić uwagę, aranżując przestrzeń dookoła domu w obecnym sezonie.

 

Gdy szukamy nawierzchni na taras, ścieżkę czy podjazd, naprawdę jest w czym wybierać. Do propozycji dostępnych na rynku, dołączyło w tym sezonie wiele ciekawych nowości. Nieustająco modne są duże formaty, ekstrawaganckie geometryczne kształty, ale jednocześnie coraz mocniej zarysowują się trendy związane ze zrównoważonym projektowaniem. W związku z tym coraz popularniejsze są ażurowe kostki i płyty, które pozwalają na tworzenie ekologicznych przestrzeni bioaktywnych.

 

Duże formaty i jednolite kolorystycznie aranżacje

 

Listę inspiracji na ten sezon otwierają płyty wielkoformatowe, takie jak Polbruk Magna. To jedna z największych i najbardziej uniwersalnych płyt dostępnych na rynku. Ze względu na jej wymiary (75×100 cm i 50×75 cm) oraz dużą grubość (8 lub 10 cm) użyjemy jej do budowy podjazdów, chodników oraz tarasów. Występuje ona w dwóch kolorach – nerino i latte. Obydwa świetnie pasują do nowoczesnych i klasycznych aranżacji. W tym sezonie warto również zwrócić uwagę na nie mniej popularną płytę Polbruk Lamell, która także zalicza się do dużych formatów. Płyta tarasowa o minimalistycznym designie i wymiarze 40x60 cm jest dostępna w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Pierwsza z nich występuje w aż sześciu różnych kolorach – nerino, stalowym, bazaltowym, latte, ivory i cortado, a druga w melanżowej szarości czyli ritmo.

Poza „klasykami” w kategorii dużych płyt bezwzględnie należy zwrócić uwagę na tegoroczne nowości w tym segmencie, czyli kwadratową płytę Polbruk Bosso o boku 60 cm. Płyta ta jest minimalistyczna i nowoczesna w designie, a co niezwykle ważne – użyjemy jej na nawierzchniach o różnym przeznaczeniu, gdyż posiada dwie grubości do wyboru – 4,5 i 8 cm. Jest to ważna cecha, ponieważ jednym z trendów tego sezonu są jednolite kolorystycznie aranżacje. Bosso występuje w trzech modnych szarościach – nerino, stalowym i grafitowym. Nowością i ciekawą alternatywą jest też płyta Polbruk Plano. Jest ona jeszcze większa niż Bosso, bo to minimalistyczny i nowoczesny w designie kwadrat o boku aż 80 cm i grubości 8 cm, co sprawia że zastosujemy ją na podjeździe przeznaczonym dla samochodów do 3,5 t., tarasie czy ścieżce. Jej olbrzymim atutem jest szeroki wachlarz dostępnych kolorów. To pięć bardzo zróżnicowanych szarości – nerino, stalowy, grafitowy, inez czy ardo oraz jeden beż – ivory. Uzupełnieniem linii Plano są płyty Plano Mix. Są to prostokąty o różnej długości boków, ale nadal w dużych formatach 50×80, 40×80 lub 30×80 cm. Dzięki temu płyty te można układać na wiele różnych sposobów, tworząc efektowną mozaikę złożoną z wielkoformatowych płyt o różnej wielkości.

 

 Przestrzeń pod znakiem mozaiki

 

Temu trendowi hołduje kolejna tegoroczna nowość, czyli kostka Polbruk Toledo. Występuje ona w aż czterech rozmiarach 15×15, 15×30, 30×30 i 30×45 cm oraz grubości 6 cm. Zestawiając ze sobą elementy o różnych rozmiarach, można zbudować geometryczną mozaikę. Daje to szanse na stworzenie oryginalnej przestrzeni o unikatowym charakterze. Atutem Toledo jest również szeroka gama dostępnych kolorów, które można łączyć, aczkolwiek zgodnie z zasadami doboru kolorów i nie używając więcej niż dwóch odcieni w jednej aranżacji. Są wśród nich oczywiście szarości, takie jak melanżowe nerino i taupe, klasyczny szary i grafitowy, ale również balansujący na pograniczu szarości i beży boho oraz beże (latte, ivory), a także pasujące do „gorących klimatów” cortado czy hawaii. Wszystko to sprawia, że Toledo jest rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym, idealnie pasującym nie tylko do nowoczesnych aranżacji, ale również bardziej klasycznych, a nawet o charakterze śródziemnomorskim czy rustykalnym.

 

W krainie nieszablonowych kształtów

 

Mozaika złożona z wielu płyt to nie jedyny sposób na ciekawą i oryginalną aranżację przestrzeni. Równie inspirujące są płyty o awangardowych kształtach. Wśród nich warto zwrócić uwagę na płytę Polbruk Exa w kształcie przypominającym heksagon. Nie jest to jednak idealny plaster miodu, lecz jego nieco zmodyfikowany wariant. Płyta ma krawędzie o różnych długościach, dzięki czemu ułożona z niej nawierzchnia ma niezwykle inspirujący wygląd i sprawia wrażenie dynamicznej. Exa posiada gładką fakturę i występuje w jednym kolorze – taupe. Nawiązania do natury i nowoczesny design sprawiają, że Exa stanowi idealną propozycję na modny taras. Jest przeznaczona do ruchu pieszego i może być też wykorzystana na alejkach i ścieżkach. O wiele szersze zastosowanie i równie oryginalny kształt posiada nowość - płyta Polbruk Bosso Trapez. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona formę trapezu. Unikatowy charakter płyty najlepiej wydobyć, układając ją na dużych powierzchniach. Wtedy poszczególne elementy tworzą lekko iluzjonistyczne, hipnotyzujące wzory przypominające diamenty lub kubistyczne wazony. Bosso Trapez występuje w dwóch grubościach 4,5 i 8 cm oraz kolorach nerino, stalowym i grafitowym, które idealnie sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych przestrzeni.  

 

Designerskie i super ekologiczne

 

Kolejny trendem, który zdecydowanie umacnia się w obszarze planowania terenu wokół budynków, jest zrównoważone projektowanie przestrzeni. De facto sprowadza się ono do maksymalizacji terenów zielonych na posesji, a także do wdrażania trendów ekologicznych. Te cele możemy zrealizować na kilka różnych sposobów, na przykład poprzez układanie płyt metodą step by step lub po prostu minimalizując ich powierzchnię, co nie zawsze jest funkcjonalnym rozwiązaniem. O wiele bardziej komfortowym, a zarazem ciekawszym i supermodnym wyjściem jest użycie ażurowych, ekologicznych płyt o inspirującym designie. Prezentują się one nie tylko efektownie, ale również pozwalają odprowadzić deszczówkę bezpośrednio do ziemi. Wpływa to pozytywnie na wilgotność gleby i organizmy żywe, a także tworzy w nawierzchni przestrzenie bioaktywne. W tym roku w segmencie kostek i płyt ekologicznych pojawiły się aż dwie nowości. Pierwszą z nich jest Polbruk Dynamik. Kostki te posiadają nietypowy kształt, który na większych powierzchniach tworzy rysunek geometrycznych fal. Można je tak ułożyć, aby pozostawić pomiędzy nimi wolne przestrzenie. W ten sposób powstaną bioaktywne obszary, które można wypełnić grysem lub obsiać trawą. Dzięki temu każda nawierzchnia zbudowana z Dynamik jest niepowtarzalna, a powierzchnia bioaktywna może być zwiększana lub zmniejszana wedle uznania projektanta i inwestora. Ze względu na grubość 8 cm, Dynamik użyjemy zarówno na ścieżce, podjeździe, jak i na tarasie. Aby zastosować ją na podjeździe, wymagana jest jednak odpowiednia podbudowa. Jej kolory są równie uniwersalne, jak zastosowanie. Wśród nich znajdziemy trzy szarości – nerino, stalowy i grafitowy oraz ciepły odcień beżu, czyli kolor ivory. Dynamik jest odbiciem współczesnego świata w designie, łącząc w sobie „informatyzację” z ekologią. Gdy puścimy nieco wodze wyobraźni, zauważymy, że przypomina wyglądem ścieżki znajdujące się na odwrocie płyt głównych czy innych komponentów elektronicznych. Zarówno technologią, jak i ekologią, jest zainspirowana kolejna nowość rynkowa czyli płyta Polbruk Ekotech. Są to ażurowe elementy w kształcie prostokąta o wymiarze 60x40 cm. Jeszcze przed wbudowaniem swoim designem przypominają kratkę, w której elementy poprzeczne obniżono w stosunku do pionowych. Dzięki takiemu zabiegowi, po ułożeniu i wypełnieniu pustych miejsc ziemią, widoczne pozostają jedynie pionowe linie wydzielające przestrzenie bioaktywne. Ekotech daje naprawdę ciekawe możliwości aranżacyjne. Z płyt tych możemy zbudować całą nawierzchnię, uzyskując nieszablonowy efekt wizualny albo połączyć ją z innymi kostkami pełnymi o podobnym designie i kolorze. Tym samym powstanie nawierzchnia będącą hybrydą płyt pełnych i ażurowych. Z racji tego, że płyta Ekotech jest stosunkowo duża i występuje w dwóch kolorach – szarym i grafitowym – można ją połączyć w jednej aranżacji z wieloma różnymi elementami.

 

Nowości w betonowej galanterii

 

Tu, tak jak w poprzednich latach króluje wręcz ascetyczny minimalizm, czego dowodem są na przykład nowości, takie jak stopień Magna nawiązująca do wielkoformatowych płyt o tej samej nazwie. Magna ma wymiar 75x100 cm i w zależności od ułożenia można ją wykorzystać jako palisadę, np. do budowy donic lub modnych lewitujących schodów. Produkt ten jest świetnym rozwiązaniem, gdy taras jest wyniesiony ponad powierzchnię ogrodu i wymaga budowy schodów lub okalających go donic. Kolejną nowością jest obrzeże Fem o minimalistycznym designie, gładkiej fakturze i wymiarach 6x50 i wysokości 28 cm.

 

Tegoroczne trendy na rynku materiałów służących do wykończenia nawierzchni hołdują minimalizmowi oraz wyrafinowanej elegancji. Popularne są duże formaty oraz ekstrawaganckie, ale geometryczne kształty. Ciekawą nowością są ażurowe i ekologiczne płyty, które uzyskują coraz atrakcyjniejszy design. Wydaje się, że właśnie ten segment produktów będzie zyskiwał na popularności w przyszłości.


Popularne posty